Hogyan támogat a magyar állam, ha lebetegszem vagy megrokkanok?

2025.01.18

(Spoiler: nem túlzottan)

Rengeteg fogalom van, mint például táppénz, betegszabadság, rokkantsági ellátás, amiről biztosan hallottál már, de nem biztos, hogy tudod, mi-mennyi-mikor-hogyan jár. 

Most összeszedem neked lépésről lépésre.


Kiindulás

Megbetegszel vagy balesetet szenvedsz, és kiesel a munkából (nem pár nap megfázás, amit fizetett szabadnappal is megoldhatsz)

1. Betegszabadság: 1. naptól - legfeljebb 15 napig

Ezt még nem az állam, hanem a munkáltatód fizeti, ez a bruttó béred 70%-a minden napra levetítve

2. Táppénz: 15. naptól - legfeljebb 1 évig

Ha 15 nap után sem tudsz még dolgozni, akkor jogosult vagy táppénzre, amit az állam fizet, és ez a béred 50-60%-a minden egyes ilyen napra. 

Hogy pontosan mennyi, az több mindentől függ és különböző feltételei is vannak. Rendkívüli esetben akár 100%-ot is kaphatsz, például ha üzemi baleset következtében válsz munkaképtelenné.

3. Rehabilitációs ellátás: 3. hónaptól - legfeljebb még 3 hónapig (DE: meghosszabbítható)

Ha három hónap után sem tudsz még visszaállni a munkába, jogosult lehetsz rehabilitációs ellátásra. 

Ez akkor jár, ha az orvosok még látnak esélyt a felépülésedre, és habár három hónapig kaphatod, meghosszabbítható újabb három hónappal, amíg még látnak esélyt a gyógyulásodra. 

Itt azt kell eldönteni, hogy akarod-e igényelni három hónap után, ugyanis a táppénz egy évig is kapható, és lehet, hogy az nagyobb összeg neked. 

Viszont az csak pénzügyi támogatás, a rehabilitációs ellátás pedig különböző gyógyulási programokhoz is hozzáférést adhat, továbbá szükséges a következő állapothoz járó támogatás igényléséhez is. 

Hogy pontosan mennyi a rehabilitációs ellátás, azt a lenti táblázatban láthatod: 

4. Rokkantsági ellátás: sikertelen rehabilitáció után - legfeljebb nyugdíjig

Ha a rehabilitáció sikertelen volt, és tartósan kiestél a munkából, akkor a rehabilitációs ellátást a rokkantsági ellátás váltja fel, ami ugyanúgy havi járadékot jelent, szintén a károsodás mértékétől függően (lásd lejjebb). 

Ez egészen addig jár, amíg teljesen biztosan nem állapítják meg az orvosok, hogy végleges kiestél a munkából.

5. Rokkantsági nyugdíj: nyugdíjba vonulástól - életed végéig

Ha véglegesen és visszafordíthatatlanul károsodott az egészséged, és továbbra sem tudsz dolgozni, akkor rokkantsági nyugdíjban fogsz részesülni. 

Ezt csak azután kapod meg, amint a végleges egészségkárosodást meg nem állapították a szakértők (addig a havi rokkantsági ellátásban részesülsz) és csak akkor igényelheted, ha tényleg nyugdíjba is vonulhatsz

Ehhez vagy el kell érned a nyugdíjkorhatárt, jelenleg a 65 éves kort, vagy meg kell legyen a minimum 15 év szolgálati időd - amelyik előbb teljesül. 

Amíg egyiket sem éred el, addig ugyanúgy a rokkantsági ellátást kapod, viszont ezek az évek is szolgálati időnek minősülnek, azaz ha 25 évesen következne be egy ilyen tragédia, nem kell 65 éves korodig várni a nyugdíjba vonuláshoz a források szerint.

Összegzés

Láthatjuk, hogy habár vannak állami támogatások, igen csekélyek ezek. 

Ha rehabilitációs ellátásban részesülsz, akkor legfeljebb 71 ezer forintból kell megélned havonta, míg rokkantsági ellátásnál ez a szám éppen csak 200 ezer forint feletti, viszont az már egy drasztikus, cselekvőképtelen állapotért jár. 

Az ilyen állapotoknál pedig nem csak a kieső bevétellel, de a bejövő költségekkel is számolni kell, mint például kezelések, gyógyszerek, akadálymentesítés, tolószék vagy éppen ápoló.


🩺 Minden fentit figyelembe véve, ha TE kerülnél ilyen súlyos helyzetbe...

Elég lenne neked az államtól kapott összeg?

Ezek is érdekelhetnek még:

Elérhetőségem:

E-mail: info@dinamikusbiztonsag.hu

Telefonszám: +36 30 790 8572

Itt is megtalálsz még: