Magyarként lehet más országok állampapírjait is közvetlenül vásárolni? Teszteljük le.

Egyre gyakoribb megtakarítási forma a lakosság körében az állampapír, egy korábbi cikkemben megnéztük, milyenek közül lehet válogatni itthon.
Viszont felmerülhetett biztos sokatokban a kérdés, hogy lehet-e más országok állampapírjaiból közvetlenül vásárolni?
Ennek járok utána ebben az elemzésben és teszek egy próbát is, Európát nem elhagyva.
Rövid jogi rész
Alapvetően, ha az EU-ról beszélünk, a tőke- és szolgáltatások szabad mozgását minden tagállamnak lehetővé kell tennie egy másik számára, azaz biztosítani kell az uniós állampolgároknak a pénzügyi eszközökhöz való szabad hozzáférést.
Ennek ellenére olyan konkrét szabály, amelyik kimondja, hogy egy államnak közvetlenül elérhetővé kell tennie a saját állampapírjaihoz való hozzáférést másoknak, olyan nincsen, és ezt a lehetőséget még tovább korlátozhatják a nemzetbiztonsági, adózási vagy pénzmosás elleni rendelkezések.
Milyen korlátozások lehetnek?
- helyi bankszámlára van szükség
- helyi tartózkodási helyre / munkahelyre van szükség
- bonyolult regisztrációs folyamatok, vagy csak az adott ország nyelvén érhető el
Mik a megoldások?
Ha közvetlenül egy másik állam kincstárában szeretnénk shoppingolni, elég az első problémát megoldanunk, mert sok országnál nem elvárás vagy gond a másik kettő.
A helyi bankszámla nyitása pedig sokszor már 100 %-ban online intézhető, mert nem minden banknál kell már személyesen jelen lenni egy számla megnyitásához, csupán útlevél/személyi kell az online azonosításhoz. Fontos azonban, hogy egyes bankoknál magasabb számlavezetési díjakat vagy korlátozott szolgáltatásokat ajánlhatnak fel.
Bizonyos 'drága' országokban, mint Monaco vagy Svájc, szinte minden esetben személyesen kell jelen lenni egy bankszámla megnyitásához, így ezek az országok kilőve.
Ha nem közvetlenül szeretnénk vásárolni, ott vannak a digitális bankok (például Revolut, Wise), különböző nemzetközi kereskedési platformok, alapkezelők vagy brókercégek.
Itt mindhárom akadály könnyen kiküszöbölhető, plusz még szakmai támogatás is kapható. Ezeknél a lehetőségeknél az egyszerűségért cserébe díjakkal és egyéb költségekkel kell viszont számolni.
Mit mond a gyakorlat? Nézzük meg!
Elkezdtem kutakodni, elsősorban az EU-n belül, ahol elvileg hozzá lehetne férni közvetlenül más tagállamok állampapírjaihoz.
Ez annyiban nehézkes, hogy minden ország máskor bocsájt ki új papírokat vagy teszi lehetővé a megvásárlásukat a kincstárból.
Az EU Gazdasági és Pénzügyi Bizottság oldalán fent vannak különböző országok naptárai ebben a tekintetben.
A cikk írásakor Lengyelország volt az, amit pont el tudtam csípni. Az info gombra rákattintva megnyílt egy új ablak, ebben az volt részletezve, hogy a mostani periódusban milyen papírból mennyi lett kibocsájtva, milyen időtartamra, és további alap infók, nagy meglepetésemre angolul is.
A kincstár felületéhez, ahol vásárolni is tudnék, viszont nem vezetett semmilyen link vagy gomb. Ezt külön kutakodással sikerült megtalálni.
Itt már nem volt angol opció, automatikus fordítással tudtam megérteni a lengyel oldalt, ezután viszont ott voltak a lehetőségek, jól átláthatóan.
Örömömre itt találtam mindegyikhez papírhoz egy 'Buy Online' gombot, rá is kattintottam, jön a főpróba. Meg kellett adnom a nevemet, valamilyen okmányom számát és kibocsátási országát, illetve a bankszámlaszámomat.
Utóbbinál a Bank Polskinál vezetett számlaszámot engedte, úgyhogy megnéztem, tudok-e ott online számlát nyitni. A leírt infók alapján igen, kicsit bonyolultabb ügyfélazonosítással (videó), de ottani lakcím vagy bejelentett munkahely nélkül.
Ez szuper, azt gondoltam, akkor tényleg működik!
Ekkor jött a kizáró ok: a kincstári profilon való regisztráláshoz meg kellett még adni a PESEL számomat, ami egy lengyel személy azonosító szám – vagy lengyel személyi igazolvány kell a megszerzéséhez, vagy legalább 30 napot ott kell tartózkodni egyhuzamban, aztán igényelni.
Egy szó, mint száz, magyarként online nem tudtam közvetlenül a Lengyel Kincstártól állampapírt venni.
Összegzés
Elég sok időt szántam a kutakodásra, ettől függetlenül simán lehet, hogy benéztem valamit, és mégis lehetséges közvetlenül is lengyel állampapírt venni innen.
Továbbá ott van még sok másik ország még, amit nem néztem meg, mert nem a cikk írásakor volt aukció, ezeknél lehet, hogy máshogy van.
Mindenesetre az a véleményem, hogy amennyire bonyolult volt a folyamat, ráadásul Google fordító kellett az kincstári oldal megértéshez, még ha lehet is, én SEMMIKÉPP nem javaslom, hogy közvetlenül vegyél állampapírt egy idegen országtól.
Különböző platformok, alapkezelők vagy bankok teljesen átláthatóvá teszik és segítenek is a befektetéseddel neked, cserébe egy kisebb díjat számítanak fel.
Megéri?
Szerintem bőven, tekintve, hogy mennyi időbe telik megcsinálni a számlanyitást, regisztrációt és vásárlást (az idő is pénz), plusz én azért nem hoznék meg ilyen komoly döntéseket a vagyonomról egy olyan felületen, aminek az értelmezéséhez Google fordító kellett.
💵 Hogyha egyetértesz ezzel, és többet szeretnél tudni vagy érdekel a megtakarítás/befektetés téma, akkor a lenti gombra kattintva bővebben is olvashatsz róla:
Elérhetőségem:
E-mail: info@dinamikusbiztonsag.hu
Telefonszám: +36 30 790 8572