
Milyen cégformák léteznek ma Magyarországon?

Az alkalmazotti munkaviszony mellett többen is vannak, akik más, valamilyen jogi személyként dolgoznak.
Ha valaki saját vállalkozást vagy céget szeretne alapítani, akkor több cégforma közül is választhat - ezeket legtöbbször a munkakör, a cél és a vállalkozás mérete határoz meg.
Nézzük hát a leggyakoribbakat, amik kifejezetten vállalkozói/haszonszerzési céllal működnek (azaz nem egyesületek, alapítványok).
Egyéni vállalkozás (EV)
A legtöbben így indulnak el, mert semmilyen kezdőtőke nem szükséges, és egy pillanat alatt indítható, szüneteltethető vagy felszámolható az Ügyfélkapu rendszerében.
Ahogy a neve is sugallja, főleg akkor érdemes ezt a formát választani, ha az ember egyedül vág bele valamibe, ám sok mindenre figyelni is kell - az adózás másképp működik, sokszor saját magának (vagy egy könyvelőnek) kell minden bevallást elintéznie, és egy minimumot akkor is fizetni kell, ha nem keletkezett bevétele az egyéni vállalkozónak.
Betéti társaság (Bt)
A betéti társasághoz már legalább 2 fő szükséges - egy beltag és egy kültag.
Kezdőtőke itt sem szükséges, azonban a beltag a teljes vagyonával felel a Bt-ért, míg a kültag felelőssége csak a bent lévő vagyon erejére terjed ki.
Egy egyéni vállalkozásnál viszont több papírmunkával és költséggel jár az alapítás - nem ritka, hogy valaki inkább egy már létező Bt-t vásárol meg egy jelképes összegért valakitől, aki szeretné azt felszámoltatni.
Közkereseti társaság (Kkt)
Gyakran a családi vállalkozások, vagy olyan gazdasági "csoportosulások" alapítanak Kkt-t, akik között nagyon nagy a bizalom.
A bent levők mind felelősek a saját vagyonukkal a társaság költségeiért, és pontos minimum kezdőtőke itt sincs - a tagoknak egy tagsági díjat kell befizetniük. Ez lehet csupán pár ezer forint is, a fontos döntéseknél pedig ezen beletett tőke mennyisége határozza meg egy tag szavazatának erejét.
Korlátolt felelősségű társaság (Kft)
A talán legtöbbekkel által ismert és leggyakoribb cégforma a Kft. Sokan, akik céget akarnak alapítani többen valamilyen ötlet megvalósításához, ilyet alapítanak.
A Kft-nél a tagok már nem a magánvagyonukkal tartoznak felelőséggel (ezért korlátolt felelősségű), cserébe viszont van egy minimum indulótőke - egészen pontosan 3 millió forint.
Részvénytársaság (Zrt és Nyrt)
Amikor egy Kft már nagyon nagyra nő (vagy megalapításkor már eleve nagy a formálandó cég), akkor tőkét már nem csak a cégben lévő személyektől (vagy intézményektől) is bevonhat részvénykibocsátás formájában.
Egy zártkörűen működő részvénytársaság (Zrt) nem lép tőzsdére, és előre meghatározza, mely személyek és cégek vásárolhatnak a társaság részvényeiből, és tehetnek szert ezzel tulajdonrészre.
Legalább 5 millió forint kezdőtőke szükséges egy Zrt elindításához.
A nyilvánosan működő részvénytársaság (Nyrt) tőzsdére is lép, és ezzel bárki vehet a piacon a részvényeiből.
Cserébe már nem 5, hanem 20 millió forint kell a megalapításához.
Ezek is érdekelhetnek még:
Elérhetőségem:
E-mail: info@dinamikusbiztonsag.hu
Telefonszám: +36 30 790 8572