Mit érdemes tudni a lakásbiztosításról?

2025.02.01

A lakásbiztosítás egy olyan védelem, amely anyagi biztonságot nyújt, ha a lakásban kár keletkezik – például tűz, vihar, betörés vagy csőtörés miatt. A biztosító segít a javítási költségek fedezésében vagy akár a teljes újjáépítésben is.

 Egy jó lakásbiztosítás nyugalmat ad, hiszen tudjuk, hogy váratlan helyzetekben is számíthatunk anyagi támogatásra. 

Válaszoljunk meg pár gyakori kérdést!


Mit lehet biztosítani lakásbiztosítással?

Az ingatlanod mellett a bent található értéktárgyakra is lehet biztosítást kötni, az úgynevezett ingóságokra. Ilyenek lehetnek a bútorok, háztartási gépek, elektronikai eszközök, ékszerek, de akár még a készpénz is. 

Nagyon fontos azonban, hogy járművekre nem jár a fedezet (pl. autó), ezekre külön biztosítás van. Kivételt képezhet és akkor járhat, hogy ha a jármű sporteszköznek minősül, például a bicikli vagy gördeszka, de ennek mindenképp utána kell nézni.

Meglepő lehet, de lakásbiztosításban is lehet személyi jellegű kiegészítő, például balesetbiztosítás, ugyanis a káresemények bekövetkezéskor az éppen házban tartózkodó ember is könnyen megsérülhet.

Végül, de nem utolsó sorban ott van a felelősségbiztosítás is, amikor mi magunk okozunk kárt valaki másnak, például miattunk ázik be az alattunk lévő szomszéd, vagy tűzvészt okozva leég a mellettünk lévő ház is. Ekkor a biztosítónk fedezi a másik kárát, hasonlóan egy autóbalesetnél. 

Fontos azonban, hogy ha mi magunk okozunk kárt a saját otthonunkban gondatlanságból vagy szándékosan, akkor a biztosító megtagadhatja a kifizetést, ha ezt bizonyítani tudja (a sok csalás miatt van szükség erre).

Mi alapján számolják ki egy ingatlan biztosítási összegét?

Azt nagyon fontos tudni, hogy a biztosítási összeg nem egyenlő az otthonod vagy a vagyontárgyaid értékével, hanem annyit fogsz kapni, amennyi az újjáépítés vagy újbóli beszerzés költsége. 

Ezt a biztosító segít kiszámolni neked, azonban az utolsó szó a tiéd ennek meghatározásában. 

Amire nagyon figyelj, hogy ha kevesebb a biztosítási összeg, mint az említett érték, akkor alulbiztosított vagy, és nem lesz elég a kapott pénz a károk fedezésére, ha pedig több, azaz túlbiztosított vagy, akkor nem kapod meg a teljes összeget, csupán annyit, amennyi szükséges a károk fedezésére. 

Előbbinél hiába fizettél rendszeresen, lehet, hogy még tízmilliók kellenek a kapott összegen kívül, utóbbinál pedig magasabb díjakat fizettél teljesen feleslegesen - mindenképp mínuszban leszel, ha nincsen profin összeállítva és frissítve a lakásbiztosításod.

Milyen nehéz megkötni vagy a meglévőt leváltani?

Ha nem tudod, mire térít pontosan a meglévő biztosításod vagy éppen elégedetlen vagy vele, ezeket a szerződéseket jóval egyszerűbb módosítani, akár lecserélni, mint például egy életbiztosítást. 

Ez azért van, mert nem egy ember, hanem egy (vagy több) tárgy védelméről van szó, és a következők miatt könnyebb:

1. Rugalmasság: 

🏠 A lakásbiztosítási szerződések gyakran rövidebb futamidejűek (éves szerződések), így könnyebben lehet őket évente felmondani és új biztosítást kötni. 

🧓 Ezzel szemben az életbiztosítások hosszú távú elköteleződést jelenthetnek, és ha valaki megszakítja a szerződést, annak költségei (pl. a felmondás következményei) is lehetnek.

2. Egyszerűbb feltételek

🏠 A lakásbiztosítási feltételek és díjak gyakran átláthatóbbak, és kisebb változások is könnyen kezelhetők, emiatt egy új szerződés kötése is egy elég gyors folyamat. 

🧓 Az életbiztosítások komplexebbek lehetnek, mivel hosszú távú pénzügyi termékek, amelyek tartalmazhatnak különböző kiegészítő biztosításokat és befektetési elemeket, ami bonyolítja a váltást, hiszen sokkal hosszabb ideig tart átnézni minden egyes paramétert.

3. Bürokrácia

🏠 Lakásbiztosítási váltásnál gyakran nincs szükség orvosi vizsgálatra vagy részletes pénzügyi elemzésre.  

🧓 Egy életbiztosításnál előfordulhat, hogy orvosi kockázatfelmérés vagy egészségi állapot alapján módosulhat a díj vagy az elfogadottság, azokra persze ott szükség van, hiszen egy ember védelméről van szó.

Összegzés

Ezek voltak a válaszok a gyakran felmerülő kérdésekre.

Emellett természetesen van még sok másik is, de ezek sokszor teljesen személyre szabott segítséget igényelnek. 

📩 Ha ilyen cipőben jársz, vedd fel velem a kapcsolatot, és együtt átnézzük a helyzetet lakásbiztosításos fronton. 


Ezek is érdekelhetnek még:

Elérhetőségem:

E-mail: info@dinamikusbiztonsag.hu

Telefonszám: +36 30 790 8572

Itt is megtalálsz még: